Nagrody w dziedzinie kultury za rok 2018 rozdane (52)
Po raz dwudziesty trzeci opolscy twórcy i animatorzy kultury otrzymali Nagrody Miasta Opola za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W tym roku instytucje kultury, organizacje pozarządowe, szkoły artystyczne, radni przedstawili rekordową liczbę 42 kandydatów do nagród w siedmiu kategoriach. Wśród kategorii pojawiły się także dwie nowe: Nagroda za debiut kulturalny roku oraz Nagroda za wydarzenie kulturalne w mieście.
Wyboru nagrodzonych dokonała kapituła w skład której weszli: Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta Opola, Magdalena Matyjaszek – Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej, Agnieszka Włoch – ubiegłoroczna laureatka Nagrody promocyjnej za aktywność kulturalną promującą miasto w kraju i za granicą, Urszula Zajączkowska – laureatka z 2012 r. Nagrody w dziedzinie ochrony dziedzictwa kultury, Aleksander Iszczuk – Przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta Opola oraz Rafał Poliwoda – Dyrektor Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.
We wtorek, 19 listopada w Muzeum Polskiej Piosenki Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski wręczył Nagrody tegorocznym laureatom. Wśród nagrodzonych znaleźli się:
NAGRODA PROMOCYJNA ZA AKTYWNOŚĆ KULTURALNĄ PROMUJĄCĄ MIASTO W KRAJU I ZAGRANICĄ:
Krzysztof Puma Piasecki – Kompozytor, gitarzysta, jazzman i pedagog. Prezes Opolskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Nagrał 11 płyt autorskich. Od lat podbija polskie i zagraniczne sceny, promując tym samym Opole, z którym jest związany od urodzenia. Jego działalność artystyczna i kulturalna została doceniona w plebiscycie „Człowiek Roku” 2018.
NAGRODA DLA ANIMATORÓW KULTURY ZA OSIĄGNIĘCIA W DZIEDZINIE UPOWSZECHNIANIA KULTURY:
Małgorzata i Piotr Skrzypiec – Pedagodzy, animatorzy kultury współtworzący Studio Piosenki „Debiut” i Wokalne Studio Kształcenia Jazzowego w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Od lat odkrywają i rozwijają zdolności oraz zainteresowania wokalne i muzyczne młodych ludzi. Ich uczniowie uzyskują nagrody i wyróżnienia na prestiżowych ogólnopolskich konkursach muzycznych oraz z powodzeniem zdają egzaminy do Akademii Muzycznych, gdzie kontynuują swoje pasje.
NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT DOKONAŃ TWÓRCZYCH I ARTYSTYCZNYCH:
Jerzy Stemplewski – Znany opolski fotograf, który ma w swoim dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidulanych i zbiorowych. Od ponad 50 lat fotografuje Opole, dokumentując historię miasta i ludzi z nim związanych. Jego fotografie znajdują się w licznych publikacjach książkowych, albumach, kalendarzach i folderach, a także na ponad 500 pocztówkach prezentujących Opole i Opolszczyznę. Jeden z najważniejszych darczyńców Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – przekazał blisko 1000 fotografii artystów związanych z Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki.
NAGRODA ZA DEBIUT KULTURALNY ROKU:
Aleksander Sowa – Pochodzący z Opolszczyzny pisarz niezależny, wydawca i self-publisher, autor bestsellerowej serii kryminalnej: „Gwiazdy Oriona”, „Era Wodnika” i „Punkt Barana”. Jego kryminały uderzają realizmem i autentycznością – nie ma wątpliwości, że autor zna od podszewki tajniki pracy organów ścigania. Publikował również opowiadania, poradniki, publikacje techniczne i motoryzacyjne. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy niezależnych w Polsce.
NAGRODA ZA WYDARZENIE KULTURALNE W MIEŚCIE:
Opolski Festiwal Fotografii – Cykliczna impreza fotograficzna prezentująca prace najważniejszych polskich twórców zajmujących się fotografią oraz promująca młodych artystów. Jej pomysłodawcami są opolscy fotografowie: Sławoj Dubiel, Michał Grocholski i Sławomir Mielnik, założyciele Fundacji 2.8. Poprzez cykl wystaw, wernisaży, spotkań autorskich i warsztatów Festiwal dociera do osób profesjonalnie i amatorsko związanych z fotografią, umożliwiając im wymianę opinii i doświadczeń. Podczas dziewięciu edycji tego wydarzenia swoje wystawy zaprezentowało około 150 artystów z całej Polski.
NAGRODA W DZIEDZINIE OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO ZA WYRÓŻNIAJĄCE DOKONANIA W ZAKRESIE OPIEKI I OCHRONY DÓBR KULTURY NA TERENIE OPOLA:
Henryk Korbański – Artysta rzeźbiarz, malarz, rysownik. Od 1983 roku pracuje przy renowacji zabytków. Jego dorobek to ponad 150 odrestaurowanych obiektów zabytkowych, sakralnych i realizacji do współczesnych wnętrz. Wśród tych prac są m.in. liczne renowacje kamienic w Opolu, rzeźba Thomasa Myrtka przy pl. Wolności czy też prace konserwatorsko –rzeźbiarskie dla Klasztoru Ojców Franciszkanów. Wśród jego dorobku nie można zapomnieć o licznych pracach medalierskich.
NAGRODA ZA MECENAT NAD ROZWOJEM KULTURY I OCHRONĄ JEJ DÓBR:
Fundacja Górażdże – Aktywni w Regionie – została założona w 2012 roku i od tego czasu systematycznie wspiera realizację lokalnych projektów z obszaru kultury, edukacji, sportu czy ochrony zabytków. Tylko w ubiegłym roku Fundacja przyznała ponad 30 grantów w tym zakresie.
Tegoroczną galę wręczenia Nagród, po raz pierwszy transmitowaną na żywo w internecie, na oficjalnym fanpage’u Opola na FB, poprowadził Artur Orzech, a muzycznym upominkiem dla laureatów i nominowanych oraz wszystkich zaproszonych gości był klimatyczny koncert piosenek „I tak się trudno rozstać – Wars, Szpilman, Wasowski” w wykonaniu Lory Szafran i kwartetu w składzie:
Jerzy Małek (trąbka), Wojciech Gogolewski (fortepian), Paweł Pańta (kontrabas) i Sebastian Frankiewicz (perkusja).