Odkrywamy Opole z jego bogatą architekturą oraz historią piastowską. Nie zabraknie akcentów muzycznych oraz wątków akademickich. Na spacer, gdzie pierwsze skrzypce grają zabytki i ciekawebudynki w mieście, zapraszamy dzięki publikacji Andrzeja Hamady (Architektoniczne ABC Opola). Odwiedzimy Zamek Górny w Opolu, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Filharmonię im. J. Elsnera w Opolu oraz Collegium Maius.

Wieża Zamku Górnego – z końca XIV wieku jest jedyną pozostałością po zniszczonym przez pożar w 1615 roku Zamku Górnym, zwanym także piastowskim. Ma kwadratową bryłę widoczną od strony Placu Kopernika połaczoną z budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu. Oddana dla zwiedzających w listopadzie 2018 roku stanowi nową atrakcję turystyczną miasta.

Opolski Teatr Lalki i Aktora – działał już przed wojną i krzewił słowo polskie pod kierownictwem Alojzego Smolki. Budynek teatru dzięki nowoczesnej i postmodernistycznej elewacji zyskał nowy wizerunek.


Filharmonia im. J.Elsnera przy Placu Wolności – zbudowana została w 1956 roku dzięki projektowi Pana Andrzeja Hamady, który to projekt miał na celu rozbudowę ówczesnego budynku teatru. Dzisiejsza przeszklona bryła to owoc prac architektów Marii Gajdy – Kucharz oraz Adama Szczegielniaka.

Collegium Maius – główny gmach Uniwersytetu Opolskiego z rektoratem. Mieści się na historycznym Wzógrzu, na którym według legendy nauczał święty Wojciech – patron miasta. W połowie XIX wieku zbudowano w tym miejscu pierwszy z prawdziwego zdarzenia szpital w Opolu. Opuszczone zabudowania uniwersytet zaadaptował w 2002 roku na główny gmach uniwersytecki. Zabytkowy klasycystyczny obiekt nabrał nowego charakteru.