Jeżeli budynek położony jest w pobliżu zbiorników wodnych w których poziom wód może się podnieść, szczególnie w okresie letnim, należy odpowiednio zabezpieczyć piwnice. Izolacja ścian fundamentowych jest bardzo ważna podczas budowy lub remontu każdego domu.  Hydroizolacja piwnicy musi być wykonana starannie, przy użyciu materiałów najlepszej jakości. Izolacja przeciwwilgociowa dobrze wykonana zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza domu. Nie należy zapomnieć również o izolacji fundamentów w starym domu. W dzisiejszych czasach z powodu obecności na rynku wielu firm budowlanych, które dysponują odpowiednim materiałem, izolacja starych fundamentów nie stanowi żadnego problemu. Nie jest bardzo kosztowna. Odpowiednio wykonana hydroizolacja fundamentów zapobiega przenikaniu wody do wnętrza budynku i chroni przed pojawieniem się grzybów i pleśni na powierzchni ściany. Są one groźne dla zdrowia domowników, ponieważ długotrwałe przebywanie w zawilgoconym pomieszczeniu może doprowadzić do problemów z drogami oddechowymi lub astmy.  Dlatego bardzo istotne jest to, aby izolacja fundamentów przeprowadzona była w jak najbardziej sprawny sposób. Dla osiągnięcia najlepszych efektów warto wykonać izolacje przeciwwilgociowe takie jak izolacja pozioma czy izolacja pionowa. Izolacja piwnicy jak i  izolacja przeciwwilgociowa fundamentów to prace na których nie można oszczędzać.

Fundamenty - izolacja piwnicy

Aby jak najlepiej wykonać izolację poziomą najczęściej wykorzystuje się papę bitumiczną.

W jaki sposób skutecznie osuszyć piwnice?

W przypadku lekkich izolacji pionowych wykorzystywana jest masa bitumiczna, która nakładana jest przy pomocy pędzla lub  szpachli. W momencie kiedy budynek mieszkalny ulegnie zalaniu, należy wykonać hydroizolację bitumiczną wewnątrz piwnicy. Jest to zadanie, które należy powierzyć tylko odpowiedniej ekipy budowlanej, która posiada odpowiednie doświadczenie, niezbędne sprzęty do wykonania tego typu prac. Metoda ta może być kosztowna.  Odpowiednia izolacja podpiwniczenia, aby przyniosła skuteczne efekty musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Jeżeli na tym etapie prac budowlanych izolacja zostanie przeprowadzona w nieodpowiedni sposób, a użyte materiały będą złej jakości to konsekwencje tych błędów właściciele domu będą ponosić przez najbliższe lata. Zazwyczaj poprawianie błędów jest bardziej kosztowne i czasochłonne niż odpowiednio wykonana izolacja podczas budowy.

Poziom wody gruntowej

Jeżeli budynek położony jest na gruncie na którym woda może zalegać przez długi czas to powoduje to pojawienie się wilgoci wewnątrz fundamentów.  W przypadku położenia budynku na takim podłożu izolacja pozioma fundamentów jest niezwykle ważna. Dlatego warto jeszcze przed zabraniem się za prace budowlane dokładnie określić rodzaj gruntu i wziąć również pod uwagę odległość zbiorników wodnych. Aby wybrać materiały odpowiednie do izolacji budynku.  Nie zaleca się budowy domu podpiwniczonego na terenie, gdzie panuje wysoki poziom wody gruntowej. Jednak nie zawsze jest to brane pod uwagę przy zakupie ziemi pod budowę domu. Zazwyczaj osoba dokonująca zakupu kieruje się innymi kryteriami w doborze odpowiedniej działki. Dopiero kiedy prace budowlane trwają, pojawiają się dodatkowe koszty.  Izolacja pionowa ścian fundamentowych jak i izolacja pozioma pomogą ustrzec się przed problemami z wilgocią w pomieszczeniu. Dobrze wykonana izolacja podpiwniczenia zagwarantuje komfort jego mieszkańców na długie lata.