Zawsze wydawało Ci się, że jesteś dobrym i odpowiedzialnym kierowcą, a pijanych za kółkiem sprowadzałeś do miana tych, którzy nie posiadają zdrowego rozsądku. Sądziłeś, że nigdy nie zdarzy Ci się wsiąść za kierownicę po wypiciu choćby najmniejszej ilości alkoholu, bo „po co sobie robić niepotrzebne problemy?”. Niestety diabeł podkusił Cię, żeby w czasie imprezy na działce za miastem podjechać do najbliższej stacji benzynowej, bo skończył się alkohol. Przecież po kilku piwkach nie mogę być aż tak pijany. Nic bardziej mylnego. Spowodowałeś kraksę po pijanemu. Gdy w grę wchodzi wypadek, a do tego prowadzenie po alkoholu adwokat, nawet ten najlepszy w okolicy, nie będzie wyciągnąć Cię z kłopotów.

Jak zakwalifikowany zostanie nasz czyn?

W zależności od tego, jakie stężenie alkoholu we krwi posiada kierowca w chwili wypadku, kwalifikacja popełnionego przez nas czynu może się różnić. Według kodeksu karnego stan po spożyciu alkoholu występuje gdy w organizmie prowadzącego pojazd mechaniczny znajduje się między 0,2 a 0,5 promila alkoholu. Natomiast gdy kierowca posiada we krwi ponad 0,5 promila alkoholu, jego stan określany jest jako nietrzeźwy. Bardzo ważnym aspektem są również skutki spowodowanego przez nas kolizji bądź też wypadku po spożyciu alkoholu.

Kolizja a wypadek

Gdy przytrafi nam się jazda po alkoholu adwokat ma w takiej sytuacji ciężkie zadanie. Jego zadanie może zostać jeszcze bardziej utrudnione gdy spowodujemy kolizję lub wypadek. Kolizja sama w sobie jest wykroczeniem, natomiast powodując wypadek popełniamy przestępstwo. Spowodowanie kolizji w połączeniu z jazdą po spożyciu alkoholu sprawi, że będziemy odpowiadać za dwa wykroczenia. Zasięgając porady u prawnika dowiemy się również, że w przypadku spowodowania kolizji prowadząc samochód w stanie nietrzeźwym odpowiemy za wykroczenie i przestępstwo. Analogicznie do poprzednich przykładów, będąc odpowiedzialnym za wypadek prowadząc w stanie nietrzeźwym odpowiemy za dwa przestępstwa.

Co grozi za wypadek po pijanemu?

Po przyłapaniu nas za jazdę pod wpływem i spowodowanie wypadku czekają nas poważne konsekwencje. Prawo polskie nieustannie się zaostrza w stosunku do pijanych kierowców. Dlatego w takim przypadku porada prawnicza jest tutaj konieczna. Karę jaka nam grozi za spowodowanie wypadku po pijanemu można uznać za jedną z surowszych. Za samo spowodowanie wypadku sprawcy zdarzenia grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Gdy dochodzi do tego zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwym sankcje stają się jeszcze bardziej dotkliwe.

Śmierć poszkodowanego w wypadku

Najczarniejszy scenariusz, który może wyniknąć z „jazdy na podwójnym gazie” to śmierć osoby poszkodowanej w wypadku. Według kodeksu karnego za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym może grozić nam od kilku do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Kara zostaje dodatkowo zaostrzona za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwym- wtedy możemy spędzić w więzieniu nawet do 12 lat.

Wypadek po pijanemu – co robić?

Oprócz kary więzienia pijany kierowca może również zostać ukarany karą grzywny, odebraniem prawa jazdy czy wpłaceniem określonej kwoty na fundacje charytatywne. Za jazdę po kieliszku i spowodowanie śmierci osoby biorącej udział w zdarzeniu grozi również wypłata odszkodowania rodzinie zmarłego.

Prawnik, do którego zwrócimy się o pomoc prawną będzie miał ograniczone pole manewru. Prawo karne w Polsce dąży do ograniczenia liczby pijanych kierowców, dlatego obrońca nie ma możliwości uchronić swojego klienta od całkowitego uniknięcia kary.