Pedagogika czy warto studiować?

Kierunki humanistyczne na studiach w ostatnich latach przeżywały duży kryzys. Wyśmiewane przez absolwentów studiów ścisłych i ekonomicznych, nie dające pracy w zawodzie, słabo płatne to wiele etykietek, które do nich przylgnęły. Być może w najbliższych latach sytuacja ulegnie zmianie. Coraz więcej absolwentów studiów humanistycznych, jeśli nie w zawodzie, to znajduje pracę w innych gałęziach gospodarki, gdyż posiada bardzo dobrze rozwinięte kompetencje miękkie. Ale i kariera zawodowa może być coraz łatwiejsza dla absolwentów wielu kierunków, jeśli nie w Polsce, to za granicą. Jednym z nich jest bez wątpienia
, szczególnie pedagogika przedszkolna.
Pedagogika definicja
Czym jest dokładnie pedagogika? Według najprostszej definicji jest to wszechstronna nauka o wychowaniu, której istotę stanowi rozwój człowieka oraz wszelkie pozytywne i negatywne wpływy ludzi i środowiska na innych. Jeszcze krócej jest to nauka o wychowaniu (pais chłopiec, ago prowadzę, paidagogos prowadzący chłopca). Pedagogika jako nauka wyodrębniła się w II połowie XIX wieku z filozofii.
Gdzie studiować pedagogikę
Pedagogikę można studiować na większości największych polskich uczelni. Według rankingu Perspektywy 2018, w kategorii pedagogika studia najlepszą uczelnią okazał się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na drugim stopniu podium znalazł się Uniwersytet Warszawski, a trzecie miejsce przypadło Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w Krakowie. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze:
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Jak widać uczelnie z dobrym kierunkiem pedagogiki rozrzucone są po całym kraju i każdy może znaleźć lokalizację odpowiednią dla siebie. Niestety na uczelniach państwowych zwykle jest przyjmowanych bardzo mało osób w stosunku do chętnych i nie dla każdego znajdzie się miejsce. Dla pozostałych pozostają studia niestacjonarne na państwowych lub prywatnych uczelniach.
Pedagogika jakie przedmioty na maturze?
Jeżeli planujemy studiować pedagogikę, warto przygotować się do tego wcześniej i wybrać odpowiednie przedmioty na egzamin maturalny. Oczywiście podstawowym wymogiem jest matura z języka polskiego (najlepiej na poziomie rozszerzonym). Ale to nie koniec. Na Uniwersytecie Warszawskim wymagane są dodatkowo: matematyka (podstawowy lub rozszerzony), język obcy nowożytny z grupy: j. angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. hiszpański, j. włoski, j. rosyjski, j. słowacki, j. szwedzki, j. portugalski (podstawowy lub rozszerzony), oraz jeden wymagany przedmiot do wyboru z grupy: biologia, historia, historia sztuki, WOS, geografia, filozofia (tylko na poziomie rozszerzonym).
A może podyplomowo?
Jeżeli masz już wykształcenie wyższe, a nie czujesz się dobrze ze swoim kierunkiem, lub chcesz zmienić pracę i rozwinąć swoją wiedzę w kierunku pedagogiki, bardzo dobrym rozwiązaniem mogą okazać się studia podyplomowe. Poza pedagogiką przedszkolną i wczesnoszkolną, przyszłościowym kierunkiem może być pedagogika specjalna (studia podyplomowe). Dotyczy ona osób wymagających wsparcia i pomocy w przekraczaniu codziennych trudności w rozwoju i funkcjonowaniu społecznym. Może to być wspomaganie rozwoju w wieku niemowlęcym, edukacji i wychowania w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale też pomoc w problemach socjalizacyjnych i zawodowych w wieku dojrzałym.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski