Ochrona roślin przed zimnem, zachwaszczeniem czy też szkodnikami - to zadanie, które ma przed sobą każdy ogrodnik. Nie należy ono do najprostszych, ale przy zastosowaniu agrowłókniny staje się możliwe. Czym jednak właściwie jest agrowłóknina i jakie jej rodzaje wyróżniamy? Zapraszam na krótki przewodnik, wprowadzający w świat upraw roślin.

Czym jest agrowłóknina?

Zagadnienie to znane jest każdemu, kto chociaż raz wykonywał prace w ogrodzie, ponieważ agrowłóknina to niezastąpiony pomocnik przy uprawie roślin. Jest to materiał, który wykonany został z włókien poliuretanowych (tworzywo sztuczne) i posiada szereg właściwości, dzięki którym znajdzie zastosowanie w wielu ogrodowych sytuacjach.

Materiał, z którego wykonano włókninę powoduje, że jest to bardzo lekkie okrycie, dzięki czemu nie niszczy ono upraw i przesadnie nie obciąża roślin. Bardzo ważną właściwością agrowłókniny jest fakt, że przepuszcza ona światło słoneczne oraz wodę gwarantując roślinom dostęp do wszystkich potrzebnych do rozwoju mikroskładników.

Najważniejszą zaletą agrowłókniny jest to, że materiał ma właściwości termoizolacyjny. Oznacza to, że pozwala on na zatrzymywanie ciepła pochodzącego z promieni słonecznych w glebie i roślinach, dzięki czemu nawet w chłodniejsze dni, roślina zachowuje ciepło. Właściwość ta zapewnia agrowłókninie szerokie zastosowanie, które skutecznie konkuruje z innymi rozwiązaniami.

Agrowłóknina - niezastąpiony pomocnik w ogrodzie

Rodzaje agrowłókniny

Na rynku znaleźć możemy kilka rodzajów agrowłókniny, którą należy dobierać według potrzeb - każdy rodzaj posiada określone parametry ochronne oraz pełni inne funkcje. Każdy ogrodnik powinien wyposażyć się w odpowiednią ilość agrowłókniny, ponieważ w wielu pracach jest ona niezbędnym narzędziem. Zanim to jednak zrobi, musi dowiedzieć się, jakie rodzaje wyróżniamy.

  • Biała – ze względu na swój kolor odbija promienie słoneczne, chroniąc tym samym rośliny przed niskimi temperaturami i wiatrem. Stosowana jest w celu zabezpieczenia roślin na czas zimy i jesieni, kiedy temperatury na zewnątrz spadają.
  • Czarne – doskonale pochłaniają światło, zapewniając tym samym optymalną temperaturę i ciepło na poziomie gleby, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju każdej rośliny. Stosowana jest również jako ochrona przed zachwaszczeniem oraz zabezpiecza przed wysuszeniem podłoża - stosowana jest głównie w miesiącach letnich, kiedy więcej jest słonecznych dni.

Stosowanie agrowłókniny bardzo ułatwia prace w ogrodzie, pomagając zabezpieczać sadzonki oraz rośliny. Wybór odpowiedniego rodzaju włókniny, zależy przede wszystkim od pory roku oraz zastosowania.

Zastosowanie agrowłókniny

Agrowłóknina wykorzystywana jest w wielu celach podczas prac w ogrodzie. Podstawowym zastosowaniem jest ochrona termiczna sadzonek oraz roślin przez zapewnienie im odpowiedniej temperatury. W chłodne dni ogrzewa, w letnie upały przechwytuje ciepło i ochładza nasadzenia. Pozwala to rozwijać się roślinności bez względu na przemijające pory roku.

Kolejną możliwością wykorzystania agrowłókniny jest ściółkowanie gleby, co pozwala walczyć z chwastami w ogrodzie. Nadmierna ilość nieproszonych gości w postaci chwastów, nie tylko źle wygląda, ale przede wszystkim ogranicza prawidłowy rozwój innych roślin. Zastosowanie agrowłókniny jako podłoża, ogranicza możliwości wyrastania chwastów. Zapewnia tym samym lepsze warunki rozkwitania znajdującym się w ogrodzie sadzonką oraz nadaje ogrodowi piękny wygląd i charakter, przez eliminację niechcianego zielska.