Kampania świadomościowa pn."Opole w rytmie działania"

To projekt realizowany w ramach kampanii świadomościowej promującej społeczeństwo obywatelskie i partycypacje społeczną, ze szczególnym uwzględnieniem grup narażonych na wykluczenie społeczne. Przy realizacji tej kampanii chcemy się skupić na dwóch grupach. Pierwsza to opolscy seniorzy, osoby organizujące się w Klubach Seniora, czy też Domach Dziennego Pobytu. Przygotowaliśmy dla nich cykl moderowanych spotkań poruszających tematykę demokracji lokalnej, możliwości włączenia się w działania na rzecz rozwoju miasta, tak by czerpać satysfakcję i radość z aktywnej społecznie jesieni życia. Drugą grupę stanowi młodzież opolskich szkół średnich. Z jednej strony widzimy tu duży potencjał energii i świeżego spojrzenia na problemy miejskie, z drugiej zaś dostrzegamy zagrożenia, jakie dotyczą tej grupy. Dzisiejsza rzeczywistość młodych ludzi bardzo często koncentruje się na świecie wirtualnym. To tam kreują się ich opinie, poglądy, sposób postrzegania różnorodnych zjawisk społecznych i tam też skumulowana jest ich aktywność. Mamy pełną świadomość, że ten wirtualny świat jest dla młodych ludzi naturalną pokusą. Jest zawsze dostępny, atrakcyjny i pełen informacji. Niestety na drugiej szali tej wagi jest częste wycofanie z poszczególnych sfer realnego życia – tego które nas otacza. To przekłada się na słabe zaangażowania młodego pokolenia w życie społeczne. Jednak żeby przełamać tę niekorzystną tendencję, każde z miast aspirujących do rangi miast innowacyjnych społecznie, powinno mieć dla młodych ludzi ofertę. Ofertę aktywnego włączenia społecznego. We współpracy ze szkołami średnimi chcemy dążyć do wyposażenia młodych ludzi w praktyczną wiedzę na temat narzędzi partycypacji społecznej: budżetu obywatelskiego, konsultacji społecznych, inicjatywy lokalnej, czy też działalności rad dzielnic. Umiejętność ich zastosowania daje szansę na realną zmianę otaczającej rzeczywistości, na inspirujące kreowanie przestrzeni miejskiej i ciekawą dyskusję o rozwoju miasta właśnie z udziałem młodych. Mając diagnozę tych problemów i możliwości, a także jasno określony cel, planujemy debatę połączoną z zajęciami warsztatowymi pod hasłem „Opole w rytmie działania”. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy 100 uczniów opolskich szkół średnich oraz partnerów naszego projektu: Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową w Opolu, Gminę Brzeg, Gminę Głogówek, Powiat Nyski. Całość poprowadzi osoba, która jest bezapelacyjnym autorytetem dla młodego pokolenia – podróżnik, działacz społeczny, najmłodszy w historii i niepełnosprawny zdobywca obu biegunów w ciągu jednego roku, człowiek którego postawa i aktywność dowodzi, że bariery istnieją tylko w naszych głowach – Jan Mela.

Debata oraz warsztaty odbędą się w dniu 11 września 2018 r., o godz. 9.30 w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym w Opolu

Spotkania z seniorami:

Dom Dziennego Pobytu „Maria Magdalena” – 14.09.2018 r., godz. 14:00

Centrum Informacyjno – Edukacyjnym „Senior” w Opolu – 19.09.2018 r., godz. 12:00

Dom Dziennego Pobytu „Malinka” – 21.09.2018 r., godz. 10:15

Klub Seniora w Czarnowąsach – 24.09.2018 r., godz. 12:00

Dom Dziennego Pobytu „Złota Jesień” – 26.09.2018 r., godz. 11:00

Na wszystkie organizowane spotkania jest wstęp wolny.

Kampania realizowana jest w ramach projektu pn. „Aktywizacja części obszarów śródmieścia poprzez rewitalizację ulicy Krakowskiej i obszarów przyległych w Opolu – etap I“