
LXVII sesja Rady Miasta Opola odbyła się 30 sierpnia 2018 roku, a przewodniczyli jej radny Marek Kawa wiceprzewodniczący Rady Miasta Opola i radna Małgorzata Wilkos wiceprzewodnicząca Rady Miasta Opola.
Rada Miasta Opola na LXVII sesji jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy „Skwer Zbigniewa Herberta” placowi zlokalizowanemu w Opolu wzdłuż ulicy Księdza Konstantego Damrota. Wnioskodawcami projektu uchwały była grupa trzech radnych (radna Małgorzata Wilkos, radny Jacek Kasprzyk oraz radny Krzysztof Drynda), a inicjatorami pomysłu Pan Grzegorz Krukowski i Pan Arkadiusz Jasiński.
Ponadto, Rada Miasta Opola podjęła uchwały m.in. w sprawie:
- zbycia nieruchomości gruntowej,
- wniesienia przez Prezydenta Miasta Opola wkładu niepieniężnego (aportu) do Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółki z o.o. w Opolu,
- zasad gospodarowania nieruchomościami miasta Opola,
- określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Miasta Opola,
- szczegółowego sposobu konsultowania z Opolską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji,
- pozbawienia ul. Księcia Władysława II Opolczyka w Opolu kategorii drogi gminnej,
- uchylenia uchwały o określeniu warunków i trybu wspierania, w tym finansowego, rozwoju sportu kwalifikowanego na terenie Gminy Opole.
Rada Miasta Opola rozpatrzyła także Informację o stanie środowiska w województwie opolskim w 2017 roku przedłożoną przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Na LXVII sesji podjęte zostały trzy uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego („Żerkowice I”, „Chmielowice I”, „Chmielowice II”), a także dwie uchwały dotyczące podziału Miasta Opola na stałe obwody głosowania (uchwała w sprawie zmiany Uchwały Nr LIX/1167/18 Rady Miasta Opola z dnia 19 kwietnia 2018 r. w sprawie podziału Miasta Opola na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych oraz uchwała w sprawie utworzenia odrębnych obwodów głosowania w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego zarządzonych na dzień 21 października 2018 r.).
Na wniosek radnej Barbary Koc-Ogonowskiej, Rada Miasta Opola w wyniku jawnego głosowania skierowała obywatelskie projekty uchwał dotyczące sportu do ponownego rozpatrzenia przez Komisję Budżetową oraz Komisję Edukacji i Kultury
Na LXVII sesji zmienione zostały uchwały:
- w sprawie powołania Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Zaodrze” w Opolu i zwołania jej pierwszego posiedzenia,
- w sprawie zmiany uchwały w sprawie udzielenia dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na terenie Gminy Opole, niestanowiących wyłącznej własności Gminy.
- w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Miasto Opole,
- w sprawie określenia jednostek budżetowych gromadzących dochody na wydzielonym rachunku, źródeł tych dochodów i ich przeznaczenia oraz sposobu i trybu sporządzania planu finansowego dochodów i wydatków nimi finansowanych, dokonywania w nim zmian i ich zatwierdzania.
Radny Krzysztof Drynda Przewodniczący Klubu Radnych Razem dla Opola (jako przedstawiciel wnioskodawców), na podstawie § 29 Statutu Miasta Opola, wycofał z porządku obrad sesji projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu „Opolska Rodzina” na lata 2019-2024.
Prezydent Miasta Opola również wycofał z porządku obrad sesji projekt w sprawie przyjęcia Programu „Opolska Rodzina” na lata 2019-2029.
W wyniku jawnego głosowania Rady Miasta Opola nie został wprowadzony do porządku obrad sesji projekt uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Opola Pana Arkadiusza Wiśniewskiego.
Rada Miasta Opola nie przyjęła także wniosku Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości o wprowadzenie do porządku obrad sesji projektu uchwały w sprawie ustanowienia jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka zwaną programem „Wyprawka dla Opolskiego Niemowlaka”. Powyższe wnioski nie uzyskały wymaganej ustawą o samorządzie gminnym bezwzględnej większości głosów ustawowego składu rady gminy (co najmniej 19 radnych).