3 aspekty na które trzeba zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna to dobrowolna forma ubezpieczenia z której z roku na rok korzysta coraz więcej Polaków. Na rynku znaleźć można bardzo szeroką ich ofertę. Różnią się one głównie ceną oraz zakresem ochrony. Na jakie trzy aspekty należy zwrócić uwagę przed zakupem? Podpowiadamy.

1. Zakres ochrony w ubezpieczeniu turystycznym

Wybierając ubezpieczenie turystyczne należy dokładnie sprawdzić zakres ochrony. Najlepiej jeśli konkretna polisa będzie w jak największym stopniu dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. W podstawowym pakiecie zawsze znajduje się zwrot kosztów leczenia do określonej kwoty. Można ją podwyższyć wybierając pakiet w nieco wyższej cenie.

Warto także zwrócić uwagę na opcje dodatkowe. Jeśli na przykład zabieramy na wakacje drogi sprzęt fotograficzny lub elektroniczny to w ramach ochrony powinniśmy skorzystać z ubezpieczenia bagażu przed kradzieżą lub zniszczeniem. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na podstawie przeciętnej wartości rynkowej rzeczy, które zostały w taki sposób bezpowrotnie utracone.

Podobnie wygląda kwestia w przypadku ochrony kosztownego sprzętu sportowego. Jeśli obawiamy się jego uszkodzenia w związku z transportem, użytkowaniem lub przechowywaniem to warto skorzystać z takiej opcji. Wiele osób korzysta także z ubezpieczenia na wypadek konieczności wcześniejszego powrotu z wakacji.

2. Cena ubezpieczenia turystycznego

Warto zwrócić uwagę także na cenę ubezpieczenia turystycznego, która podana jest za dzień pobytu na wakacjach. W najtańszych opcjach nie przekracza pięciu złotych od osoby, co nie jest dużym wydatkiem w porównaniu do zakresu ochrony. Można także zdecydować się na zakup ochrony dla całej rodziny. W większości przypadków koszt będzie znacznie niższy niż wykupienie osobnych polis dla kilku osób. Wysokość stawki jest zazwyczaj w pełni adekwatna do udzielanej ochrony, ale zanim zdecydujemy się na zakup, warto porównać podobne opcje w innych towarzystwach ubezpieczeniowych.

3. Zakres wyłączeń w ubezpieczeniu turystycznym

Wybierając polisę turystyczną należy dokładnie wczytać się w jego warunki, a zwłaszcza w zdarzenia, które podlegają wyłączeniu. Na przykład w umowie może znaleźć się zapis dotyczący tego, że jeśli wypadek zdarzył się w momencie w którym ubezpieczony był pod wpływem alkoholu, to nie przysługuje mu wypłata odszkodowania. Niezależnie od tego czy był on spowodowany z jego winy, czy też nie. Przy podpisywaniu umowy należy sprawdzić więc taką klauzulę oraz inne dotyczące przykładowo korzystania z sportów ekstremalnych lub tych o podwyższonym ryzyku.