Fundamenty, choć w późniejszych etapach budowy niewidoczne, są bardzo ważnym etapem budowy. To one podtrzymują ciężar całego budynku i od nich zależy jego trwałość. Oczywiście ważne jest wykonanie ich z odpowiednich materiałów określonych w projekcie, ale równie istotne jest zaizolowanie całości po skończonych pracach.
Hydroizolacja
Izolacje przeciwwilgociowe wykonuje się aby zabezpieczyć fundamenty przed wnikaniem do nich czynników zewnętrznych, które narażają je na zniszczenie i uszkodzenia. Głównym zagrożeniem są wilgoć i wody gruntowe. Warto zadbać o odpowiednią izolację i dobranie najodpowiedniejszych środków, gdyż ma ona znaczący wpływ na trwałość i bezpieczeństwo budynku. Izolacja zabezpiecza także budynek przed utratą ciepła. Efektem ubocznym zawilgoconych fundamentów jest gorsza izolacja cieplna budynku, co przekłada się bezpośrednio na wyższe koszty ogrzewania. Przeprowadzenie odpowiednich prac na etapie budowy jest dużo tańszym i prostszym rozwiązaniem niż w przypadku już istniejących budynków, gdzie izolacja nie została wykonana lub została wykonana w nieprawidłowy sposób.
Jak dobrać odpowiednią izolację?
Jedynie właściwy dobór termoizolacji daje gwarancję trwałości. Najlepiej skorzystać z porad specjalistów, którzy biorąc pod uwagę odpowiednie parametry dobiorą najskuteczniejszą metodę hydroizolacji. Rodzaj zależy między innymi od gruntu na jakim znajduje się nieruchomość oraz od materiałów użytych do wykonania fundamentu, jednak jest to na tyle istotny proces, że warto oddać jego wykonanie wyspecjalizowanej ekipie.