Epidemia COVID-19 jest sytuacją bez precedensu. Zagrożenie dla życia i zdrowia tak wielu ludzi na raz, stało się realne. Wyjątkowe okoliczności wymuszają na nas wszystkich wyjątkowe, niecodzienne postępowanie. Stąd wprowadzone obostrzenia, skierowane na ograniczenie liczby osób zarażonych. Policjanci nieustannie dbają o bezpieczeństwo oraz pilnują przestrzegania obowiązujących przepisów. Od odpowiedzialnej postawy nas wszystkich zależy, ile osób uratujemy. My na służbie, wy w domy - jeden wspólny cel.

Wprowadzony stan epidemii związany jest również z obostrzeniami, których celem jest ograniczenie liczby osób zarażonych koronawirusem. Dlatego tak ważne jest, aby w myśl popularnego dziś hasła #zostanwdomu, ograniczyć maksymalnie wyjścia z domów. Poruszanie się w przestrzeni publicznej może odbywać się wyłącznie pod ścisłymi warunkami. Wychodzić możemy między innymi do pracy, na zakupy, do apteki, w celu pomocy innym, wolontariatu lub w związku z wizytą lekarską. Osoby do 18 roku życia mogą opuszczać mieszkania wyłącznie pod opieką dorosłych. Wprowadzone obostrzenia są szczegółowo omówione na stronie internetowej www.gov.pl.

Policjanci zobowiązani są do egzekwowania wprowadzonych przepisów. Osoby, które łamią zasady poruszania się w przestrzeni publicznej lub związane z obowiązkową kwarantanną, narażają zdrowie i życie swoje oraz innych. Dlatego - po okresie informowania i stosowania pouczeń - funkcjonariusze wobec osób rażąco łamiących zasady bezpieczeństwa, stosują zasadę #ZeroTolerancji. Celem jest zdrowie ogółu, a konsekwencje za narażanie ludzi na zachorowanie mogą być dotkliwe. To nie tylko mandat karny, wniosek o ukaranie do sądu czy grzywna do 30 000 złotych. Świadome narażenie innej osoby na zachorowanie wiąże się z odpowiedzialnością karną, między innymi z art. 161 kodeksu karnego.

Opolscy policjanci dbają o to, aby wprowadzone przepisy były przestrzegane. Dlatego wzmożona liczba patroli pilnuje nie tylko centra miast, ale również zamkniętych już parków, bulwarów czy głównych ciągów komunikacyjnych. Policjanci pełnią służbę wspólnie z żołnierzami, strażnikami miejskimi, strażą leśną czy rybacką. Wykorzystujemy przy tym radiowozy, motocykle, quady, drony czy łodzie. Monitorujemy stan bezpieczeństwa z lądu, powietrza i wody. To ogromna mobilizacja wszystkich służb.

Jesteśmy w służbie 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. To nie tylko dodatkowe zadania związane ze stanem epidemii. Policjanci nadal podejmują zgłaszane interwencje, reagują na wykroczenia, pracują na miejscu przestępstw, zatrzymują osoby podejrzane o ich popełnienie. Funkcjonariusze ruchu drogowego nieustannie dbają o bezpieczeństwo na drogach, zatrzymują piratów drogowych i nietrzeźwych kierowców oraz jak najszybciej docierają na miejsca wypadków. Wciąż prowadzone są wielowątkowe śledztwa i dochodzenia związane ze sprawami korupcyjnymi, przestępczością gospodarczą czy cyberprzestępczością.

Aby skutecznie walczyć z epidemią COVID-19, potrzebna jest mobilizacja i odpowiedzialność. Życie w czasie epidemii stawia przed nami zadania, z których musimy się wywiązać. Od odpowiedzialnej postawy nas wszystkich zależy, ile osób uratujemy. My na służbie, wy w domu - jeden wspólny cel.