
Od października do listopada 2019 r. w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania narkomanii na lata 2016-2020 w szkołach ponadpodstawowych na terenie Miasta Opola odbyły się szkolenia oraz warsztaty dla uczniów z tematyki HIV/AIDS.
Organizatorem ww. przedsięwzięcia była Państwowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Opolu oraz Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola. Całość zadania finansowana była ze środków budżetu Miasta Opola.
Głównym celem projektu było podniesienie poziomu wiedzy młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z terenu Miasta Opola na temat profilaktyki zakażeń wirusem HIV oraz kształtowanie postawy tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS.
Zajęcia w szkołach prowadziła Pani Monika Wiatkowska – Kubas – certyfikowana terapeutka uzależnień, HIV, AIDS. Łącznie w szkoleniach oraz w warsztatach wzięło udział 454 uczniów z 19 szkół ponadpodstawowych. Ćwiczenia warsztatowe wyposażyły uczestników w umiejętności wykorzystywania nabytej wiedzy w praktyce. Pogłębiono wiedzę na temat ograniczania rozprzestrzeniania się zakażeń HIV poprzez edukację w zakresie ochrony przed zakażeniem HIV/AIDS, wyposażono uczestników w umiejętności chroniące i wiedzę dotyczącą dróg zakażenia oraz na temat bezpiecznych form kontaktów z osobami żyjącymi z wirusem HIV.
Kolejnym etapem Projektu było zorganizowanie konkursu na hasło i logo szkoleń i warsztatów na temat HIV/AIDS. Rozstrzygnięcie konkursu oraz podsumowanie szkoleń i warsztatów odbyło się 3 grudnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu w ramach Światowego Dnia AIDS. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci książek i sprzętu elektronicznego.
Projekt został pozytywnie odebrany przez uczniów oraz nauczycieli, którzy wykazywali duże zainteresowanie tematem oraz aktywność na zajęciach. Zagadnienia Projektu uznano za ważny element edukacji prozdrowotnej kształtującej postawy tolerancji wobec osób zakażonych HIV i chorych na AIDS oraz podnoszący poziom wiedzy młodzieży na temat profilaktyki zakażeń wirusem HIV.