Serwis i konserwacja kominka - podstawowe pojęcia

Nie tylko prawidłowa obsługa kominka zależy od jego żywotności i efektywności. Ogromne znaczenia ma tutaj również prawidłowy serwis i konserwacja jeżeli chodzi o kominki domowe. Jeżeli podejdziemy do tematu rzetelnie i odpowiedzialnie to żywotność kominka może znacznie i zdecydowanie się wydłużyć. Należy tylko przestrzegać kilku zasad i konsekwentnie się ich trzymać. To w jaki sposób przeprowadzać serwis i konserwację kominka poznasz właśnie w tym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Prawidłowy serwis kominka

Zaczynając serwis kominka domowego – przede wszystkim powinniśmy poddać ocenie wszelkie uszczelki. Są one niezwykle ważne, gdyż blokują dopływ zanieczyszczeń do naszego pomieszczenia. Poza tym ocenie powinieneś oddać rusz, popielnik, szamotów, żeliwa prowadnice i wszelkie elementy mechaniczne, które są podatne na uszkodzenia. Stopień uszkodzeń tych elementów może być bardzo różny. Zależy on przede wszystkim od częstotliwości korzystania z naszego kominka jak i dbałości i sprzęt na co dzień. Jest też bezpośrednio zależny od jakości drewna jakim palimy w palenisku. Musi być ono bowiem odpowiednio suche. Wówczas produkowane zanieczyszczenia zostaną zminimalizowane – a co za tym idzie zmniejszy się zużycie poszczególnych elementów piecyka domowego. Dobry serwis kominki Wrocław są tu.

Ważne jest używanie wkładu kominkowego zgodnie z zaleceniami producenta. Wówczas mamy pewność, że sprzęt będzie nam służył latami, a my będziemy mogli skutecznie cieszyć się wygodą kominka domowego.

Konserwacja kominka domowego

Równie ważna jest prawidłowa i przede wszystkim systematyczna konserwacja naszego urządzenia. Do konserwacji należy między innymi czyszczenie szyb. Nie jest to jednak wymóg wielu wersji wkładu kominkowego. W nowoczesnych rozwiązaniach szyba czyści się samoistnie przy dobrym jakościowo – spalanym drewnie. W innych przypadkach, lub jeśli mamy na to ochotę – może być ona czyszczona specjalnymi środkami czystości. Należy tutaj jednak uważać na to, aby kontakt ze środkami chemicznymi miała tylko i wyłącznie sama szyba. Spływający preparat po uszczelce może spowodować utratę jej elastyczności – a to z kolei prowadzi do pęknięcia szyby.

Do prac konserwacyjnych należy również opróżnianie wkładu z popiołu. Dokonywać można tego na wiele sposobów w zależności od wersji naszego wkładu. Popiół można opróżniać poprzez specjalną półkę lub dzięki łopatce czy szufelce. Istnieje również wiele modeli specjalnych odkurzaczy do usuwania popiołu z kominka.

Prawidłowa konserwacja i serwis kominka wcale nie jest skomplikowana. Możemy tego systematycznie dokonywać samemu, a rzetelne podejście do tematu spowoduje, że sprzęt na pewno będzie nam służył przez długie lata. Warto jednak pamiętać, że w zależności od zaleceń producenta – kominek domowy może wymagać gruntownej konserwacji przeprowadzonej przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów. Jeżeli zależy Ci na prawidłowym działaniu Twojego sprzętu – warto zgłosić się do odpowiednich fachowców.