Wiele firm pożyczkowych kusi nowych klientów frazą "pożyczka bez BIK". Co to znaczy w praktyce? Dla wielu osób Biuro Informacji Kredytowej to duża przeszkoda w wzięciu pożyczki, ponieważ w tej bazie odnotowywane są nie tylko bieżące wpłaty, ale też opóźnienia w spłacie kredytu czy braki wpłat w ogóle.

A do tego dane przechowywane są aż 5 lat. Dlatego część osób, które kiedykolwiek miały problemy ze spłatą kredytów bankowych unika pożyczek, gdzie ta baza jest sprawdzana. Ale co ciekawe coraz więcej firm pożyczkowych z nią współpracuje i też podaje informacje choćby o chwilówkach. Zatem można powiedzieć, że sprawdzanie tej bazy nie jest korzystne dla osób, które mają jakiekolwiek długi. Czy to znaczy, że bez niej dostaniemy w takiej sytuacji pożyczkę?

Jakie bazy sprawdzają parabanki?

Wbrew pozorom Biuro Informacji Kredytowej to nie jedyna baza jaką można sprawdzić, aby przekonać się czy dana osoba jest wiarygodna i wypełnia zgodnie z terminem swoje zobowiązania względem banków i firm pożyczkowych. Takich baz jest więcej. Nawet banki mają swoją własną wewnętrzną bazę nazwaną po prostu Bankowym Rejestrem. Jednak firmy pożyczkowe tylko niekiedy mają dostęp do BIK, dlatego większość z nich faktycznie zgodnie ze stanem faktycznym może napisać w swojej ofercie "pożyczka bez BIK".

Pożyczki krótkoterminowe mimo, że są na krótki termin i często udzielane na małe kwoty też muszą przynosić zyski parabankom, dlatego każdy klient jest sprawdzany pod kątem zdolności do spłaty pożyczki oraz wiarygodności. W tym celu parabanki sprawdzają bardziej ogólnodostępne bazy jak BIG InfoMonitor. A co ciekawe w skład tej ogromnej bazy wchodzi między innymi Krajowy Rejestr Długów. A to informacje jeszcze gorsza dla wielu osób niż sprawdzanie BIK. Dlaczego?

W KRD można sprawdzić wszystkie długi nie tylko za niezapłacony kredyt, ale też za niezapłacony mandat, rachunek za media, czynsz za mieszkanie itd. W praktyce daje to parabankom jeszcze lepszy obraz tego, czy dany klient rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Nie tylko tych wobec banków czy firm pożyczkowych.

Jakie bazy sprawdzają parabanki?

Co zrobić jak jest się w bazie?

Bycie w BIK może być źle rozumiane. Każdy bank dokonuje w niej wpisów, ale jeśli są to same pozytywne wpisy to bycie w tej bazie jest czymś dobrym. Natomiast jeśli ma się negatywne wpisy to już będzie trudno uzyskać nawet pożyczkę pozabankową. Oczywiście parabanki mają tę przewagę nad bankami, że udzielają odpowiedzi na wnioski indywidualnie. Oznacza to, że nawet osoby z długami mają szanse dostać pożyczkę.

Informacje dodatkowe

Pod adresem centrumpozyczek24h.pl znajdziesz wiele interesujących ofert pożyczek krótkoterminowych - skorzystaj z dostępnego rankingu.