Cysta naskórkowa, która popularnie nazywana jest kaszakiem, jest nieinwazyjnym guzem z grupy torbieli, który pojawia się w obszarach skórnych. Powstawanie tego rodzaju torbieli możemy obserwować na całej powierzchni ciała, jednakże niektóre z tych obszarów są częściej przez nie wybierane. Wnętrze kaszaka wydobywa się na dwa sposoby: podczas chirurgicznego usuwania torbieli lub samoistnie, przez jego pęknięcie. Kaszaków, które zajmują niewielkie powierzchnie możemy pozbyć się samodzielnie. W jaki sposób samodzielnie usunąć kaszaka, a kiedy powinniśmy udać się z tym do chirurga?

Kaszak zawsze powstaje w obszarach gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. W większości przypadków kaszaki pojawiają się na skórze głowy, tułowia oraz wargach sromowych większych i mosznie. Zawartością kaszaka jest zrogowaciały naskórek lub mieszki włosowe. Torbiel łojowa może osiągać różne rozmiary - w tym nawet orzecha włoskiego, a wraz ze wzrostem zmienia swój kolor na żółty lub biały. W pierwszym etapie wzrostu cysty naskórkowe zazwyczaj nie bolą, jednakże gdy urosną mogą się stać uciążliwe. U niektórych osób kłopot z kaszakiem może rozwikłać się sam, gdy torbiel samoczynnie pęka. Na takie rozwiązanie niezbyt często mogą jednak liczyć osoby, u których kaszaki osiągają większe rozmiary - tego typu torbiele wymagają działania chirurga.

Większość osób, u których pojawiają się kaszaki nie musi udawać się z nimi do specjalisty. Leczenie kaszaków praktykuje się tylko u osób, u których występują powikłania z torbielą. Każdorazowe usuwanie kaszaka, nawet jeśli robi to najlepszy specjalista, zawsze zostawia po sobie bliznę, jednakże pozostawienie kaszaka samego sobie może skutkować jego samoistnym zniknięciem, po którym nie będzie żadnego śladu.

O rozwinięciu się zakażenia kaszaka mówimy w sytuacji, gdy skóra wokół niego staje się zaczerwieniona, oraz zwiększa swoją temperaturę. Najlepszą metodą walki z tego rodzaju powikłaniem, jest rozpoczęcie kuracji antybiotykiem z grupy przeciwgronkowcowych, którym może być między innymi flukloksacylina. Największe prawdopodobieństwo zakażenia mają kaszaki zlokalizowane w okolicach twarzoczaszki (kaszak na czole, kaszak za uchem, kaszak na twarzy, kaszak na szyi, kaszak na głowie), narządów moczowo-płciowych oraz odbytu.

Przy naruszeniu skóry na torbieli epidermiodalnej istnieje możliwość, że jej zawartość wypłynie na zewnątrz, jednakże torbiel najczęściej ponownie się po tym formuje. Leczeniem możliwym do przeprowadzenia, jednakże niezbyt często zalecanym jest podanie w miejscu występowania kaszaka steroidu. Dotyczy to jednak tylko kaszaków, które mają stan zapalny bez cech infekcji.

Jak usunąć kaszaka?

W sytuacji, gdy torbiel sprawia pacjentowi problem oraz dyskomfort lub gdy pacjent wraz z lekarzem prowadzącym podejmą decyzję o usunięciu kaszaka, taki zabieg można przeprowadzić chirurgicznie. Podczas takiego zabiegu wycięta zostaje całkowicie ściana torbieli epidermoidalnej.

Wycinanie torbieli wiąże się z poddaniem się zabiegowi chirurgicznemu, który przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym. Lekarz, który go wykonuje delikatnie nacina kaszak, po czym wycina całą jego zawartość. Podjęcie decyzji o chirurgicznym usunięciu kaszaka daje pacjentowi niemal całkowitą pewność, że zmiana nie pojawi się więcej w tym miejscu. Pacjentów, którzy decydują się na chirurgiczne usunięcie kaszaka z okolic twarzoczaszki lub kaszaków mnogich, dodatkowo poddaje się antybiotykoterapii doustnej.

Innym sposobem na pozbycie się kaszaków jest ich wymrażanie, czyli krioterapia. Tego rodzaju zabieg polega na wielokrotnym zamrażaniu oraz rozmrażaniu kaszaka, co skutkuje zniszczeniem jego struktury. Krioterapia kaszaków jest całkowicie nieinwazyjna i wykonywana wyłącznie w miejscu występowania zmian.

Jak usunąć kaszaka domowym sposobem?

Wiele osób, dla których cysty naskórkowe są nie lada problemem decyduje się na usuwanie ich domowymi sposobami. Pierwszym z takowych sposobów może być ostrożne wyciskanie lub nacinanie zmiany skórnej. Decydując się na taki sposób usuwania kaszaków należy jednakże pamiętać o dokładnym odkażaniu torbieli oraz używanej do jej przebicia igły. Istnieje także wiele pacjentów, u których kaszaki ulegają pęknięciu samodzielnie, bez interwencji zewnętrznej.
Alternatywną metodą usunięcia kaszaka są miejscowe okłady przy użyciu ziół o charakterze ściągającym oraz wysuszającym. Mowa tu o ziołach, takich jak: skrzyp polny, który w swoim składzie zawiera kwas krzemowy.

Sytuacją zmuszającą pacjenta do konsultacji z dermatologiem jest powiększanie się lub nawracanie się kaszaków. Osobom, u których domowe metody nie przyniosły pożądanego rezultatu proponuje się również usuwanie kaszaków laserem, przy miejscowym znieczuleniu.

Inne sposoby leczenia kaszaków

Pacjenci, u których kaszaki pojawiają się w bardzo widocznych miejscach, niezbyt często decydują się na ich chirurgiczne usuwanie, obawiając się szpecących blizn po takowym zabiegu. Jeżeli pacjentowi szczególnie zależy na zabiegu, który nie pozostawi żadnego śladu, powinien on zdecydować się na laserowe usuwanie kaszaków, które jest zabiegiem bezkrwawym. Dodatkową zaletą lasera jest jego antybakteryjne działanie, dzięki czemu powstała rana nie musi być dezynfekowana ani czyszczona. Zabieg laserowego usuwania kaszaków jest metodą bezbolesną, przeprowadzaną w znieczuleniu miejscowym, przez co pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas jego wykonywania.