Zachęcamy Państwa do zapoznania się z kampanią społeczną 4U! , której autorem jest Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Projekt ten ma na celu promowanie odpowiednich reakcji i zachowań wśród społeczeństwa, na wypadek ataku terrorystycznego.

Kampania składa się z filmu promocyjnego i czterech animacji edukacyjnych prezentujących procedurę 4U! – czyli cztery kroki, których wdrożenie może uratować życie nasze i innych podczas zamachu. Te kroki to:

  1. Uważaj! Zwróć uwagę na nietypowe zachowania osób i przedmioty oraz zgłoś to na numer alarmowy 112.
  2. Uciekaj! Po usłyszeniu wybuchu lub strzałów uciekaj w przeciwnym kierunku i informuj napotkanych ludzi o niebezpieczeństwie.
  3. Ukryj się! Jeżeli nie możesz uciekać – schowaj się i wycisz telefon.
  4. Udaremnij Atak! Gdy ukrycie się lub uciekanie jest niemożliwe to udaremnij atak. Ważne, abyś działał z zaskoczenia i jeżeli jest to możliwe, to we współpracy z innymi.

Projekt 4U! zwraca uwagę jak ważna jest nasza reakcja i odpowiednie postawy w pierwszych chwilach zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Szczegóły kampanii znajdą Państwo TUTAJ. Zachęcamy również do zapoznania się z krótkim filmem przygotowanym w ramach kampanii przez Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Źródła:

https://4u.tpcoe.gov.pl/#

Opolski Urząd Wojewódzki