Opole to miasto gdzie melomani oraz wielbiciele sztuki znajdą wiele propozycji dla siebie. Przedstawienia teatralne, wernisaże, spotkania literackie z najwybitniejszymi artystami z całego kraju to w Opolu standard. Dziś zapraszamy Was do odkrywania sztuki i zapoznaniem się z ofertą instytucji kultury: Opolskim Teatrem Lalki i Aktora, Galerii Sztuki Współczesnej, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Filharmonii Opolskiej.

Świat bajki, w którym wszystko jest możliwe, i w którym zazwyczaj dobro zwycięża zło, kochają nie tylko dzieci. Pierwszym z miejsc, które odwiedzamy jest Opolski Teatr Lalki i Aktora – jeden z najstarszych polskich teatrów lalek, zaliczany do najlepszych scen lalkowych w Polsce. Założony został w 1937 roku przez Alojzego Smolkę, którego imię teraz nosi. Od 1962 roku co dwa lata organizowany jest tu Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek – przegląd najciekawszych sztuk, które wystawiane są w całym kraju na scenach lalkowych. Na co dzień „opolskie lalki” wystawiają nie tylko spektakle dla dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Najsłynniejsze z nich to z pewnością „Iwona księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza w reż. Mariána Pecko czy „Morrison/Śmiercisyn” Artura Pałygi w reż. Pawła Passiniego. Warto dodać, że spektaklom dla widzów młodszych w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora często towarzyszą warsztaty czy spotkania edukacyjne. Godny uwagi jest też budynek opolskiego teatru. To prawdziwy majstersztyk współczesnej architektury. Mocno przeszklona bryła złożona jest z trzech różniących się wielkością prostopadłościanów, połączonych ze sobą i wizualnie „lewitujących” nad ziemią. Powstała po zakończonej w 2014 roku przebudowie. Wnętrza teatru zyskały dzięki przeprowadzonym wtedy pracom bajkowy rys. Tu naprawdę warto zajrzeć.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Galeria Sztuki Współczesnej. To jedna z najprężniej działających miejskich jednostek kultury w Opolu, która jednocześnie stale oswaja i uczy sztuki młode pokolenia. Placówka od lat prezentuje sztukę współczesną i najciekawsze zjawiska w sztuce polskiej oraz międzynarodowej. Organizuje wystawy młodych twórców i projekty ukazujące klasyków współczesności. W minionych dekadach można w niej było oglądać m.in. prace Władysława Hasiora, Edwarda Dwurnika, Jerzego Dudy-Gracza, Zdzisława Beksińskiego, Józefa Szajny czy Jerzego Grotowskiego. Stałym punktem programu w kalendarzu wydarzeń opolskiej GSW są też od lat np. Biennale Ars Polonia czy przyciągająca tysiące zwiedzających wystawa World Press Photo. Najlepsze fotografie prasowe, nagrodzone i wyróżnione w największym i najbardziej prestiżowym konkursie organizowanym przez Fundację World Press Photo w Amsterdamie, prezentowane są co roku w około 45 krajach świata. W Opolu można było je oglądać w minionych latach już kilkanaście razy. Ale placówka dba też o najmłodszych mieszkańców miasta i nie tylko – od przedszkolaków po nieco starszą młodzież. Program edukacyjny realizowany jest przez cały rok w Centrum Edukacji Artystycznej, czyli budynku ARTPUNKT, gdzie jest pracownia plastyczna wyposażona np. w prasę graficzną, piec ceramiczny czy zaplecze malarskie, a także biblioteka z czytelnią, stanowiska komputerowe, a nawet pokoje gościnne dla tych, którzy przyjeżdżają do Opola tworzyć.

Kolejnym miejscem do którego warto zajrzeć jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Budynek mieści się w dostojnej, XIX-wiecznej kamienicy, którą w mistrzowski sposób połączono z nowoczesną, przeszkloną bryłą, a jej ściany zapisane zostały gazetowym graffiti z ulubionymi tekstami Edwarda Stachury. Budynek zachwycił jury kilku konkursów, np. organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego konkursu „Polska pięknieje – 7 cudów funduszy europejskich”, w którym zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Rewitalizacja” czy jury plebiscytu Bryła Roku 2010 zorganizowanego przez portal internetowy poświęcony architekturze. Siedzibę opolskiej biblioteki wyróżniono też w konkursie Mister Architektury Województwa Opolskiego.

To jedna z tych opolskich placówek, które zawsze tętnią życiem. Odbywają się tu konferencje, wykłady, wystawy, spotkania z artystami, ludźmi kultury i literatury, a także wieczorki, pogadanki i konkursy. Sztandarowe imprezy to Opolska Jesień Literacka, dyskusyjny klub książki, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom czy konwent gier planszowych. A oprócz klasycznej wypożyczalni i czytelni jest tu także nowoczesna mediateka, w której można wypożyczać filmy. Nie masz pomysłu na to, jak spędzić czas? Wpadnij do opolskiej biblioteki.

Wracając do śródmieścia kierujemy się do Muzeum Śląska Opolskiego. To regionalne muzeum, które ma ponad stuletnią historię! Bez wątpienia też jeden z najważniejszych punktów do odwiedzenia dla tych, którzy chcą poznać historię miasta i regionu. To tu można zobaczyć makietę Opola z połowy XVIII wieku, zbiory niezwykłych wykopalisk z pradawnej osady na opolskim Ostrówku, ale też niezwykłą porcelanę tułowicką, wystawę malarstwa z XIX i XX wieku oraz przekonać się, jak żyło się mieszkańcom kamienic czynszowych w XIX wieku. Ważnym okresem we współczesnym życiu placówki był remont i rozbudowa z lat 2005 – 2008. Po nich udostępniono trzy stale wystawy: „Galeria malarstwa polskiego XIX-XX w.”, „Ceramika górnośląska” i „W kręgu farmacji”. A później także stałą wystawę archeologiczną „Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny” oraz stałą wystawę historyczną „Opole – gród, miasto stolica regionu”. Warto tu zajrzeć bez dwóch zdań!

Wycieczkę kończymy muzycznie w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. To jedno z najpiękniejszych i najbardziej prestiżowych miejsc kultury w mieście. Wyremontowany i rozbudowany w ostatnich latach, potężny i lekki zarazem dzięki ogromnym przeszkleniom budynek Filharmonii Opolskiej, znajduje się w samym sercu miasta, tuż przy malowniczym Kanale Młynówka. Mieści się zaledwie kilka kroków od opolskiego Rynku. Repertuar zadowoli zarówno melomanów o wyszukanych gustach, stawiających na muzykę klasyczną i wielkich kompozytorów, jak i tych, którzy poszukują czegoś lżejszego: jazzu, operetki czy muzyki popularnej, ale w doskonałym wydaniu. Warto dodać, że przy Filharmonii Opolskiej działa też znakomity chór. A w rozbudowanym jej gmachu funkcjonuje klimatyczny, przestronny i pięknie zaaranżowany Klub Muzyczny, gdzie można napić się dobrej kawy i poczuć kojący wpływ muzyki.