Trwają wakacje. Wiele osób wyruszyło już na upragniony wypoczynek. W tym czasie na drogach Opolszczyzny możemy spodziewać się większej ilości kontroli drogowych, w trakcie których funkcjonariusze ruchu drogowego sprawdzą czy pasażerowie mają zapięte pasy i czy prowadzący samochody są trzeźwi. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo podróżujących.

Funkcjonariusze wyposażeni w mierniki prędkości, nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz alkomaty walczą z piratami drogowymi na terenie Opolszczyzny. Szczególną uwagę policjanci zwracają na trzeźwość kierujących, przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz używanie pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia najmłodszych. Dla piratów drogowych nie ma taryfy ulgowej. Funkcjonariusze będą zatrzymywać prawo jazdy kierowcom, którzy rażąco naruszą przepisy, tym samym stworzą realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Oprócz zwiększonego ruchu na drogach, policjanci spodziewają się, że mieszkańcy naszego województwa wolny czas będą spędzać również nad wodą. Ważnym jest aby pamiętać, że podróżując i wypoczywając nad wodą robić to należy z wyobraźnią i rozwagą.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

- przed wyjazdem sprawdź: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę), potrzebne dokumenty (prawo jazdy)

- przed podróżą nie spożywaj alkoholu, bądź wypoczęty i wyspany,

- w czasie jazdy korzystaj z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoź w fotelikach,

- przestrzegaj ograniczeń prędkości, dostosuj ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,

- pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Zabezpiecz swoje mieszkanie i dom:

- dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna,

- poproś sąsiadów o czujność i zwrócenie uwagi na Twoje mieszkanie, a w czasie nieobecności zabieranie poczty,

- nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych.

Do kierujących apelujemy o rozwagę za kierownicą. Jedźmy z wyobraźnią i prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze.