76 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło powstanie w getcie warszawskim. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana, który był jednym z ocalałych z getta, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim. Każdego roku 19 kwietnia dostawał on żółte żonkile przesyłką pocztową od adresata, którego tożsamości nie udało się ustalić. Kwiaty te składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. Żonkil stał się tym samym symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. W Opolu również pamiętamy o tej ważnej w historii naszego kraju rocznicy!

W dniu 19 kwietnia 2019 r. o godz. 11:00 zapraszamy do wspólnego uczczenia tego wydarzenia i złożenia kwiatów wraz z Prezydentem Miasta Opola Arkadiuszem Wiśniewskim przy głazie upamiętniającym miejsce, w którym znajdowała się Synagoga.
Fragment książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall przeczyta Andrzej Jakubczyk, aktor teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Urzędu Miasta będą rozdawali mieszkańcom Opola papierowe żonkile. Ten symbol pamięci o powstaniu będzie można także otrzymać w tym dniu w MBP. Zachęcamy do uczestnictwa w uroczystości i przypięciu żonkila.

Akcja „Żonkile” została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim.